• Svetový deň pozdravov – A köszönés világnapja

Svetový deň pozdravov – 21. novembra

Pri pozdrave vytvárame kontakty. Naša pozornosť sa prenáša zo seba na iného, iných. Znamená to, že nie sme sami, všimli sme si prítomnosť toho druhého, ktorý je pre nás dôležitý natoľko, aby sme mu tú dôležitosť nejakým spôsobom aj vyjadrili, aby sme prejavili úctu voči druhému človeku a tiež radosť zo stretnutia s ním. Nájdime si teda čas na to, aby sme  v tomto svete, ktorý nás všetkých spája, dosiahli, aby sa nikto nikdy necítil sám.

A köszönés világnapja – november 21.

Amikor köszönünk, kapcsolatot teremtünk. A figyelmünk önmagunkról másra vagy másokra irányul. Jelzi, hogy nem vagyunk egyedül, észrevettük a másik jelenlétét, aki számít és fontos annyira, hogy ezt jelezzük is neki, hogy kifejezzük egy ember vagy egy létező iránti tiszteletünket, a találkozás felett érzett örömünket. Ne sajnáljuk hát az időt, hiszen jelzi a mindannyiunkat összekötő élet állandó jelenlétét, hogy senki se higgye, hogy egyedül van ezen a világon.

Návšteva knižnice

Vzdelávanie ide ruka v ruke s čítaním kníh, preto sme s našimi žiakmi z II. A a III.A triedy navštívili knižnice.

Žiaci si mali možnosť prezrieť rôzne knihy a časopisy. Pani knihovníčka nám ochotne všetko poukazovala a na záver pustila žiakom rozprávku.

Príjemnú atmosféru sme si všetci dosýta vychutnali a určite sa ešte veľmi radi do knižnice vrátime.

Látogatás a könyvtárban

A müvelödés kéz a kézben jár a könyvek olvasásával, ezért is látogattak el a II.A és a III.A osztály tanulói a könyvtárba.

A tanulóknak lehetöségük volt megnézni és átlapozni különbözö könyveket és folyóiratokat. A könyvtáros néni nagy szeretettel és odaadással mutatott meg mindent a gyerekeknek, és végezetül tanulóink még egy mesét is megnézhettek.

A könyvtár és az ottlétünk kellemes atmoszférája mindnyájunkat átjárt, és biztosan visszatérünk még oda.

Deň ovocia a zeleniny

V rámci Svetového dňa potravy sa naši žiaci rozhodli, že pripravia pre seba a spolužiakov niečo zdravé.  Boli veľmi kreatívni, pripravili rôzne zeleninovo-ovocné misy, na ktorých si spoločne všetci pochutnali.

Gyümölcs -  és zöldségnap

Iskolánkon október 13-án került megrendezésre a gyümölcs – és zöldségnap. A tanulók bebizonyították, hogy péntek 13. is szép lehet. Nagyon ötletes és kreatív tálakat készítettek, melyeket közösen az osztályokban elfogyasztottak.

• Svetový deň behu - A futás világnapja

SVETOVÝ DEŇ BEHU 2023

Beh je jedna z najprirodzenejších športových aktivít človeka a patrí medzi najrozšírenejší
            šport na svete. Má viacero výhod. Netreba sa pri ňom učiť zložitú techniku ani zháňať drahý
            výstroj. Behať sa dá v každom veku, kedykoľvek a kdekoľvek.
                Svetový deň behu, ktorý oslavujeme 5. novembra, bol iniciovaný bežcom Billom
            McDermotoom na Long Islande v roku 1999. Od toho roku sa tisíce ľudí v stovkách miest po
            celom svete spojili s vášňou pre šport a s túžbou pomáhať druhým v podpore boja proti
            chudobe vo svete.
                O tom, že beh má pre človeka mnoho pozitívnych prínosov, niet pochýb. Niektoré z nich sú
            napríklad: úbytok na váhe, zlepšenie kardiovaskulárneho systému, spevnenie svalstva, šliach
            a kostí, zlepšenie fyzickej kondície. Je dokázané, že beh má tiež pozitívny vplyv na psychickú
            stránku osobnosti. Je to dôsledkom pôsobenia hormónov vylučovaných pri fyzickej aktivite -
            endorfínov. Tie majú za následok celkovo dobrú náladu, ale aj potláčanie bolesti.
               Význam Svetového dňa behu sme si pripomenuli aj na našej škole, a to v rámci vyučovacích
            hodín Telesnej a športovej výchovy.
                                                                              Učitelia telesnej a športovej výchovy

A futás az egyik legelterjedtebb és legtermészetesebb sport. Nagyon sok elönye van.
            A futásnál nincsenek bonyolult szabályok, sem drága felszerelések. Futni bármelyik
            életkorban, bárhol és bármikor lehet.
               A futás világnapját november 5-én ünnepeljük, aminek a kezdeményezöje Bill
            McDermotoom volt 1999-ben Long Islandon. Ettöl az évtöl ezrek csatlakoztak szerte
            a világban a futókhoz, hogy ezzel is kifejezzék együttérzésüket a szegényekért való harcban.
               A futásnak nagyon sok pozitív hatása van az emberi szervezetre. Például csökkenti
            a cukorbetegség kialakulásának esélyét, boldogabbá tesz és a csontok egészségét is megörzi.
            A futás világnapjának fontosságáról iskolánkon is megemlékeztünk a testnevelés óra
            keretén belül.

Deň tradícií – Držkovce

V rámci týždňa tradícií na dedine sa žiaci 4. B triedy zapojili do tejto aktivity. Prvou zastávkou tvorivých dielní bola Základná škola s VJM v Držkovciach.

Hagyományok napja - Deresk

A népi hagyományokhoz kapcsolódóan átélt tevékenységek a közös élmény erejével hatnak és erősítik a közösséghez tartozás érzését. A Falusi hagyományok hete c. programsorozat első megállója a dereski alapiskola volt, ahová a 4.B osztály tanulói látogattak el.

Šarkaniáda

Najobľúbenejšou jesennou zábavou detí je púšťanie šarkana. Dokázali to aj naši menší žiaci, ktorí si vyrobili aj také šarkany, ktoré lietajú, aj keď vietor nefúka.  Presvedčte sa o tom sami!

Sárkányeregetés

A gyerekek legnépszerűbb őszi szórakozása a sárkányeregetés. Bebizonyították ezt a kissebb tanulóink is, akik olyan sárkányokat készítettek, amelyek szél nélkül is tudnak repülni. Győződjetek meg róla magatok is!